The Tanzer 16 Class Association has sanctioned championship regattas since 1969 with the following results (organized by year, event, and location):
51st Annual National Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Butch Blanchard and Debra Walters
2. David Mobley
3. Pete Thorn
4. Dave Gilbert
5. Arch Altman
North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Ken Whitt
2. Butch Blanchard
3. Pete Thorn
4. Jay Hood
5. Arch Altman
SAYRA Regatta Champion 2018 (Lake Townsend, NC)
David, Diane, and Paul Mobley
50th Annual National Championship (New Bern, NC)
1. Ken Whitt and Derek Hoar
2. Eric Rasmussen
3. Pete Thorn
4. Paul Manis
5. Jay Hood
North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC)
Canceled due to Hurricane Florence flooding
Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)
1. Pete Thorn
2. Dave Gilbert
SAYRA Regatta Champion 2018 (Lake Townsend, NC)
Pete Thorn
National Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Pete Thorn and Ken Butler
2. Ken Whitt
3. Eric Rasmussen
4. Butch Blanchard
5. Arch Altman
North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Ken Whitt
2. Butch Blanchard
3. Pete Thorn
4. Jay Hood
5. Arch Altman
Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)
1. Pete Thorn
2. Dave Gilbert
Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)
1. Pete Thorn
2. Ken Whitt
3. Eric Rasmussen
4. David Mobley
5. Arch Altman
SAYRA Regatta Champion 2017
Ken Whitt and Mike Maloney
Nationals (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & D. Kelsey
2. Wendell Gundlach (C)
3. Ken Whitt
4. Arch Altman
5. Paul Nicholson
N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)
Cancelled by Hurricane Matthew
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & L. Brooks
2. Arch Altman
3. Jay Hood
Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)
1. Pete Thorn
2. Ken Whitt
3. Jay Hood
4. Paul Nicholson
SAYRA Cup (Season Champion)
1. Pete Thorn & D. Kelsey
Nationals (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & D. Kelsey
2. Wendell Gundlach (C)
3. Ken Whitt
4. Arch Altman
5. Paul Nicholson
N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)
Cancelled by Hurricane Matthew
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & L. Brooks
2. Arch Altman
3. Jay Hood
Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)
1. Pete Thorn
2. Ken Whitt
3. Jay Hood
4. Paul Nicholson
SAYRA Cup (Season Champion)
1. Pete Thorn & D. Kelsey
Nationals (New Bern, NC)
1. Ken Whitt & Des Runyan
2. Pete Thorn
3. David Mobley
4. Jay Hood
5. Arch Altman
N. C. Championship (Lake Townsend, NC)
1. Ken Whitt & Craig Wacaser
2. Pete Thorn
3. Arch Altman
4. Jay Hood
Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)
1. David, Paul, & Diane Mobley
2. Arch Altman
3. Paul Manis
4. Arnold Aiken
One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)
1. Paul & Cameron Manis
2. Ken Whitt
3. David Mobley
4. Arch Altman
SAYRA Cup (Season Champ)
Ken Whitt & Craig Wacaser
Nationals (New Bern, NC)
1. Pete Thorn & C. Peterson
2. Butch Blanchard
3. Ken Whitt
4. Arch Altman
5. Amy Grobin
N. C. Championship (Kerr Lake, NC)
1. Arch Altman & J. Stavely
2. David Mobley
3. Pete Thorn
4. Jay Hood
5. Arnold Aiken
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & C. Wacaser
2. Arch Altman
3. Jay Hood
MillerTime Regatta (Jordan Lake, NC)
1. Ken Whitt & C. Wacaser
2. Eric Rasmussen
3. Arch Altman
4. Pete Thorn
5. Paul Manis
SAYRA Cup (Season Champ)
Pete Thorn & C. Peterson
Nationals (New Bern, NC)
1. Ken Whitt & Des Runyan
2. Butch Blanchard
3. Pete Thorn
4. David Mobley
5. Arch Altman
N. C. Championship (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & Leslie Lyon
2. Arch Altman
Mid-Atlantic Districts (Belhaven, NC)
1. Arch Altman & Pete Thorn
2. Jay Hood
One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)
1. Eric & J. Rasmussen
2. Ken Whitt
3. Paul Manis
4. Paul Nicholson
5. Chip Freund
SAYRA Cup (Season Champ)
1. Ken Whitt & C. Wacaser
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1. Butch Blanchard & Deb Walters
2. Eric Rasmussen
3. Ken Whitt
4. Pete Thorn
5. Doug Sherwood
N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Butch Blanchard & D. Walters
2. Pete Thorn
3. Ken Whitt
4. Guy Statt
5. Arnold Aiken
Mid-Atlantic Districts/MTR (Lake Townsend, NC)
1. Pete Thorn & D. Kelsey
2. Ken Whitt
3. Arch Altman
One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)
1. Grant
2. Pete Thorn
3. Paul Nicholson
SAYRA Cup (Season Champ)
Butch Blanchard & Deb Walters
Nationals (Kerr Lake, NC)
1. Ken Whitt & Des Runyan
2. Pete Thorn
3. Paul Manis
4. Arch Altman
5. Mike Roche
N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)
1. Butch Blanchard & Deb Walters
2. Ken Whitt
3. Doug Sherwood
4. Arch Altman
5. Paul Manis
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1. Grant
2. Pete Thorn
3. Paul Nicholson
SAYRA Cup (Season Champ)
Ken Whitt & Scott Dwyer
Nationals Oriental, NC
1st Butch Blanchard
2nd Ken Whitt
3rd Pete Thorn
4th Eli Gorbin
5th Paul Nicholson
NC Championship (New Bern, NC)
1st Pete Thorn & R. Weatherford
2nd Arnold Aiken
Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)
1st Arnold & Forrest Aiken
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Pete Thorn & Robert Weatherford
Nationals Oriental, NC
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Ken Whitt
3rd Pete Thorn
4th Arch Altman
5th Greg Warren
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Pete Thorn & J. Vandermast
2nd Butch Blanchard
3rd Pat McArthur
4th Mike Butts
5th Eric Rasmussen
Mid-Atlantic Districts (Edenton Bay, NC)
1st Ken Whitt & Des Runyan
2nd Pete Thorn
3rd Arch Altman
4th Lawrence Miller
5th Fran Louis
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Pete Thorn & Robert Weatherford
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Ken Whitt
3rd Pat McArthur
4th David Mobley
5th Warren Ratley
NC Championship (Edenton Bay, NC)
1st Ken Whitt & Des Runyan
2nd Wayne Ingersoll
3rd Pete Thorn
Mid-Atlantic Districts (New Bern, NC)
1st Pete Thorn & David Schwartz
2nd Wayne Ingersoll
3rd Ken Whitt
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Ken Whitt & Des Runyan
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Ken Whitt & Des Runyan
2nd Pete Thorn
3rd Roy Rysdon
4th Lawrence Miller
5th Paul Nicholson
NC Championship (Kerr Lake, NC)
1st Pete Thorn & D. Schwartz
2nd Roy Rysdon
3rd Paul Nicholson
4th Arch Altman
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1st Ken Whitt & Des Runyan
2nd Pete Thorn
3rd Roy Rysdon
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Pete Thorn & David Schwartz
Nationals (Lake Norman, NC)
1st Ken Whitt & Des Runyan
2nd Fran Louis
3rd Arch Altman
4th Lawrence Miller
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st Butch Blanchard & D. Walters
2nd Ken Whitt
3rd Warren Ratley
4th Lawrence Miller
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1st Roy Rysdon & Jillian Kemper
2nd Arch Altman
3rd Pete Thorn
4th Lawrence Miller
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Ken Whitt & Des Runyan
Nationals (Oriental, NC)
1st Ken Whitt & N. McKeeman
2nd Butch Blanchard
3rd Amy Grobin
4th Pete Thorn
5th David Mobley
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st Lawrence Miller & S. Heaton
2nd Pete Thorn
3rd David Mobley
4th Ken Whitt
Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)
1st Ken Whitt & Neil McKeeman
2nd Pete Thorn
3rd David Mobley
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Ken Whitt & Neil McKeeman
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Ken Whitt
3rd David Mobley
4th Pete Thorn
5th Doug McCaig
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st Ken Whitt & N. McKeeman
2nd Pete Thorn
3rd David Mobley
Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)
1st Pete Thorn & Rush Greenslade
2nd David Mobley
3rd Roy Rysdon
4th David Lenat
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Pete Thorn & David Schwartz
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd David Mobley
3rd Ken Whitt Roy Rysdon
4th Warren Ratley
NC Championship (Oriental, NC)
1st David & Paul Mobley
Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)
1st Ken Whitt & Neil McKeeman
2nd Bob Macklen
3rd Roy Rysdon
SAYRA Cup (Season Championship)
1st Pete Thorn & David Schwartz
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Pete Thorn & Judy Foxworth
NC Championship
1st George Smart & Meg Wittman
Mid-Atlantic Districts
1st George Smart
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Pete Thorn & Judy Foxworth
NC Championship (Edenton, NC)
1st George Smart & Meg Wittman
Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)
1st George Smart & Meg Wittman
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
NC Championship (Edenton, NC)
1st George Smart & Meg Wittman
2nd Jim Elliott
3rd Robert Macklen
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Robert Macklen George Smart
3rd Ivan Elliott Pete Thorn
4th Ken Whitt
5th George Smart
NC Championship (Kerr Lake, NC)
1st Lawrence Miller & John Gwyn
Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)
1st Butch Blanchard & T. Dotson
2nd George Smart
3rd Pete Thorn
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd George Smart
3rd Ken Whitt
4th Pete Thorn
5th David Mobley
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Pete Thorn & Joey Sinreich
2nd Butch Blanchard
3rd George Smart
4th Lawrence Miller
5th David Permar
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1st George Smart & Meg Wittman
2nd Ken Whitt
3rd Pete Thorn
4th Lawrence Miller
5th Donnie Holmes
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Ken Whitt
3rd George Smart
4th Pete Thorn
5th Pat McArthur
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st George Smart & Lyn Baird
2nd David Permar
3rd Pete Thorn
4th Ash Snider
Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)
1st George Smart & Lyn Baird
2nd Ken Whitt
3rd David Permar
4th Pete Thorn
5th David Mobley
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Ken Whitt & Neil McKeeman
2nd George Smart
3rd Pete Thorn
4th Allen Chauvenet
5th Pat McArthur
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st David & Sally Permar, & C. Russing
2nd Pete Thorn
3rd Allen Chauvenet
4th Lawrence Miller
5th Ken Whitt
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd George Smart
3rd Pete Thorn
4th Robert Macklen
5th Pat McArthur
Nationals (Oriental, NC)
1st Pete Thorn & Ed Cooke
2nd Butch Blanchard
3rd David Permar
4th Ken Whitt
5th George Smart
NC Championship (Kerr Lake, NC)
1st Ken Whitt & John Manifold
2nd George Smart
3rd Pete Thorn
4th Donnie Holmes
5th Robert Macklen
Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)
1st Pete Thorn & Ed Cooke
2nd Butch Blanchard
3rd Lawrence Miller
4th Robert Macklen
5th Leroy Webb
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Ron Walters
2nd George Smart
3rd Ken Whitt
4th Pete Thorn
5th Pat McArthur
NC Championship (Lake Townsend, NC)
1st Ken Whitt & John Manifold
2nd Donnie Holmes
3rd Pat McArthur
4th Robert Macklen
5th Lawrence Miller
Mid-Atlantic Districts (Jordan Lake, NC)
1st George Smart & Carson Gilbert
2nd Pete Thorn
3rd Jim Strickland
4th Donnie Holmes
5th Allen Chauvenet
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st George Smart & Carson Gilbert
2nd Butch Blanchard
3rd Ken Whitt
4th Pete Thorn
5th David Permar
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Ken Whitt & Marc Marschark
2nd George Smart
3rd Pete Thorn
4th Butch Blanchard
Mid-Atlantic Districts (Falls Lake, NC)
1st George Smart & Carson Gilbert
2nd Kim Decker
3rd Lawrence Miller
4th Ken Whitt
5th David Gilbert
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd
3rd Ken Whitt
4th
5th
NC Championship
1st Butch Blanchard & Deb Walters
Mid-Atlantic Districts
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd Ken Whitt
Nationals (Oriental, NC)
1st J. M. “Dick” & Cameron Coburn
2nd Ken Whitt
3rd George Smart
4th Toby Wells
5th Gilbert Vick
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)
1st George Smart & B. Reid
2nd Ken Whitt
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st J. M. “Dick” & Cameron Coburn
2nd George Smart
3rd Toby Wells
4th Butch Blanchard
5th Bill Gilbert
NC Championship
1st Toby Wells & Allen Smith
2nd Butch Blanchard
3rd George Smart
4th Ken Whitt
5th Matthew Fleming
Mid-Atlantic Districts (Sea Island, Charleston, SC)
1st Butch Blanchard & D. Walters
2nd George Smart
3rd Matthew Fleming
4th Amy Grobin
5th Toby Wells
Nationals (Oriental, NC)
1st Toby Wells & Allen Smith
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd George Smart
4th Butch Blanchard
5th Alasdair McGregor
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & Deb Walters
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd George Smart
4th Toby Wells
5th Alasdair McGregor
Mid-Atlantic Districts (Alexandria, VA)
1st Toby Wells & Butch Blanchard
Nationals (Oriental, NC)
1st J. M. Coburn & Jess Coburn
2nd Butch Blanchard
3rd George Smart
4th Pete Thorn
5th Alasdair McGregor
NC Championship (Jordan Lake, NC)
1st Butch Blanchard & Toby Wells
2nd George M. Smart
3rd Ken Whitt
4th Peter A. Thorn
5th Matthew Fleming
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st Butch Blanchard & D. Walters
2nd J. M. “Dick” & Jess Coburn
3rd George Smart
4th Toby Wells
5th Pete Thorn
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st George M. Smart & John Mattson
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd Alasdair McGregor
4th James C. Chastain
5th Peter A. Thorn
NC Championship (Jordan Lake, NC)
1st John & Bev Manifold
2nd Matthew Fleming
3rd Peter Thorn
4th Alasdair McGregor
5th George Smart
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st J. M. “Dick” Coburn & Pat McArthur
2nd Butch Blanchard
3rd George Smart
4th David Permar
5th Robert Macklen
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st J. M. Coburn & Jess Coburn
2nd Robert S. Lamb
3rd George M. Smart
4th Alasdair McGregor
5th James C. Lamb
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st George Smart & John Mattson
2nd Jess Coburn
3rd H. C. “Butch” Blanchard
4th Robert Lamb
5th Jack Vereen
Mid-Atlantic Districts (Alexandria, VA)
1st Robert & Patty Lamb
2nd George M. Smart
3rd Alasdair McGregor
4th David Permar
5th Robert P. Macklen
Nationals (Oriental, NC)
1st J. M. Coburn & Jess Coburn
2nd Robert S. Lamb
3rd H. C. Blanchard
4th George M. Smart
5th Peter A. Thorn
NC Championship
1st Robert Lamb & Plymale
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st H. C. Blanchard & Debra Walters
2nd Robert Lamb
3rd J. M. “Dick” Coburn
4th Fred Door
5th David Permar
Nationals (Kerr Lake, NC)
1st James Lamb & Ginger Howe
2nd H. C. Blanchard
3rd John Manifold
4th James C. Chastain
5th Robert S. Lamb
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st Jess & Cam Coburn
2nd Ivan Elliot
3rd J. M. “Dick” Coburn
4th George Smart
5th H. C. Blanchard
Mid-Atlantic Districts (Oriental, NC)
1st Robert & Patty Lamb
2nd Ivan Elliott
3rd Amy Gilbert
4th David Permar
5th Allen Smith
Nationals (Oriental, NC)
1st James C. & Will Lamb
2nd Tom Jones
3rd H. C. Blanchard
4th Fred Door
5th James C. Chastain
NC Championship (Kerr Lake, NC)
1st Robert & Patty Lamb
2nd James C. Chastain
3rd James Lamb
4th Weldon Howe
5th Tom Jones
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd James C. Lamb
3rd J. M. “Dick” Coburn
4th Robert S. Lamb
5th Jess Coburn
New England Districts (Lake Pontoosuk, MA)
st Tom Jones & J. Christ
2nd Tim Horseman
3rd Kirk Leslie
4th Brooks Bridges
5th Hanz Tanzer
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st H.C. Blanchard & M. Powell
2nd Ivan Elliott
3rd James C. Lamb
4th Jess Coburn
5th George M. Smart
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st H. C. Blanchard & M. Powell
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd Ivan Elliott
4th Robert S. Lamb
5th George Smart
Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd G. Robert Lee
3rd James C. Lamb
4th H. C. Blanchard
5th George Smart
Nationals (Lake Waccamaw, NC)
1st Jess Coburn & Cameron Coburn
2nd Ivan Elliott
3rd James C. Lamb
4th H. C. Blanchard
5th G. Robert Lee
NC Championship (Lake Waccamaw, NC)
1st James C. & Mary Ann Lamb
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd James L. Chastain
4th G. Robert Lee
5th Robert Eskridge
Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)
1st James & Robert Lamb
2nd G. Robert Lee
3rd H. C. Blanchard
4th Ivan Elliott
5th George Smart
New England Districts (Falmouth, MA)
1st Robert L. Smith
2nd Martha Hanscom
3rd Hanz Tanzer
4th D. R. Huges
5th J. Rapoza
Nationals (Edenton, NC)
1st James C. Lamb, III & Gil Vick
2nd Ivan Elliott
3rd H. C. Blanchard
4th Charles Robinson
5th Jim Strickland
NC Championship
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd David B. Gilbert
3rd George Smart
4th Jim Strickland
5th Marvin Pike
Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd David B. Gilbert
3rd J. M. “Dick” Coburn
4th H. C. Blanchard
5th Marvin Pike
New England Districts (Falmouth, MA)
1st Charles Robinson
2nd Ron Baltz
3rd Jordalen
4th Frank A. Hunt, Jr.
5th Roger L. Gregg
Nationals (Falmouth, Mass)
1st Francis Hunt & D. Van Hutten
2nd Joe Camilleri
3rd James C. Lamb
4th Bruce Baltz
5th David B. Gilbert
NC Championship
1st Lamb, Lamb, & White
2nd George M. Smart
3rd Jim Clowers
4th Jim Strickland
5th Deke Tatersall
Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd H. C. Blanchard
3rd Gilbert Vick
4th James C. Lamb
5th George M. Smart
New England Districts (Falmouth, MA)
1st Darryl Van Hutton
2nd James C. Lamb
3rd Keith Cassidy
4th Joe Camilleri
5th George M. Smart
Nationals (New Bern, NC)
1st Frank Hunt, Jr. & David Vann
2nd Ivan Elliott
3rd Harry F. Layman
4th J. M. “Dick” Coburn
5th Roy Rysdon
NC Championship (Oriental, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd H. C. Blanchard
3rd George M. Smart
4th Roy Rysdon
5th Jake Barnhardt
Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd Harry F. Layman
3rd H. C. Blanchard
4th Jess Coburn
5th George M. Smart
New England Districts (Falmouth, MA)
1st Joe Camilleri
Nationals
(Falmouth, Mass)
1st Frank Hunt, Jr., & D. Van Hutten
2nd Curtis Elmer
3rd David B. Gilbert
4th Harry F. Layman
5th Joe Camilleri
NC Championship
(Lake Waccamaw, NC)
1st H. C. Blanchard
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd Ivan Elliott
4th Roy C. Rysdon
Mid-Atlantic Districts
(Kerr Lake, NC)
1st H. C. Blanchard
2nd Ivan Elliott
3rd Harry F. Layman
4th Gilbert Vick
5th Thomas D. Hayden
New England Districts
(Falmouth, MA)
1st Joe Camilleri
2nd Phil S. Robertson
3rd Frank A. Hunt, Jr.
4th Robert L. Gregg
5th S. Estes
Nationals
(Lake Waccamaw, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd H. C. Blanchard
3rd Curtis Elmer
4th J. M. “Dick” Coburn
5th Thomas D. Hayden
NC Championship
(High Rock, NC)
1st H. C. Blanchard
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd Ivan Elliott
4th Roy C. Rysdon
Mid-Atlantic Districts
(Kerr Lake, NC)
1st Thomas D. Hayden
2nd H. C. Blanchard
3rd Herb Friedlander
4th Hap Crowe
5th Roy C. Rysdon
New England Districts
(Falmouth, MA)
1st Joe Camilleri
2nd H. C. Blanchard
3rd Phil S. Robertson
4th Robert L. Gregg
5th Frank A. Hunt, Jr.
Nationals
{New Bern, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd Curtis Elmer
3rd Herbert Friedlander
4th Thomas D. Hayden
5th H. C. Blanchard
NC Championship (Oriental, NC)
1st Thomas Hayden
2nd Curtis Elmer
3rd H. C. Blanchard
4th J. M. “Dick” Coburn
5th Gilbert Vick
New England Districts
(Falmouth, MA)
1st Roger L. Gregg
2nd Curtis Elmer
3rd Thomas D. Hayden
4th G. Forth
Nationals
{New Bern, NC)
1st Ivan Elliott & Jack Vereen
2nd Curtis Elmer
3rd Herbert Friedlander
4th Thomas D. Hayden
5th H. C. Blanchard
NC Championship
(Oriental, NC)
1st Curtis Elmer
2nd Dick Coburn
3rd E. Y. “Chris” Stafford
4th Herbert Friedlander
5th Ivan Elliott
New England Districts
(Falmouth, MA)
1st Phil S. Robertson
2nd Roger L. Gregg
3rd Ben Seagraves
4th Don Tofias
5th Curtis Elmer
Nationals
(Lake Waccamaw, NC)
1st J. M. Coburn & Trudy Glass
2nd Ted Bowser
3rd N. C. “Hap” Crowe, Jr.
4th John M. Poole, Jr.
5th Herbert Friedlander
NC Championship
(Oriental, NC)
1st Curtis Elmer
2nd J. M. “Dick” Coburn
3rd N. C. “Hap” Crowe, Jr.
4th Herbert Friedlander
New England Districts
(Falmouth, MA)
1st Phil S. Robinson
2nd Roger L. Gregg
Nationals
(Lake Waccamaw, NC)
1st Needham C. Crowe, Jr.
2nd John M. Poole, Jr.
3rd J. M. “Dick” Coburn
4th Curtis Elmer
5th Herbert Friedlander
Nationals
(Lake Waccamaw, NC)
1st J. M. Coburn & Bion Schulken
2nd Thomas P. Hayden
3rd W. Everett London, Jr.
4th Curtis Elmer
5th N. C. “Hap” Crowe, Jr.
Nationals
(Lake Waccamaw, NC)
1st N. C. “Hap” Crowe, Jr.
2nd John M. Poole, Jr.
3rd W. Everett London, Jr.
NOTE: (C): Authorized Charterer
Blanchard, Butch 14
Whitt, Ken 8
Coburn, Dick 7
Thorn, Pete 7
Elliott , Ivan 3
Hunt, Frank 3
Lamb, Jim 3
Smart, George 2
Crowe, Hap 2
Wells, Toby 1
Coburn, Jess 1
Grand Slam Winners
(of All Events in a Single Year)
H. C. “Butch” Blanchard (1991)
Pete Thorn (2016)
51 Total To Date after 2018 Nationals