Class Champions

Blanchard, Butch      15
Whitt, Ken                    8
Coburn, Dick                7
Thorn, Pete                  6
Elliott , Ivan                 3
Hunt, Frank                 3
Lamb, Jim                     3
Smart, George             2
Crowe, Hap                  2
Wells, Toby                  1
Coburn, Jess                1

Grand Slams (Winners of All T16 Class Association-Sanctioned Events in a Single Year)

H. C. “Butch” Blanchard (1991)

Pete Thorn (2016)

The Tanzer 16 Class Association has sanctioned championship regattas since 1969 with the following results (organized by year, event, and location):

52nd Annual National Championship (Jordan Lake, NC) -- CANCELLED Due to COVID-19

North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC) -- CANCELLED Due to COVID-19

MillerTime Regatta (Kerr Lake, NC) -- CANCELLED Due to COVID-19

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC) -- CANCELLED Due to COVID-19

SAYRA Cup (2020 Season Champion)

51st Annual National Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. David Mobley
  3. Pete Thorn
  4. Dave Gilbert
  5. Arch Altman

North Carolina Championship (New Bern, NC)

  1. Pete Thorn
  2. Eric Rasmussen
  3. David Mobley
  4. Arch Altman
  5. Chris Weed

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Eric Rasmussen
  2. Pete Thorn
  3. Arch Altman
  4. Jay Hood
  5. Dave Gilbert

MillerTime Regatta (Kerr Lake, NC)

  1. David Mobley

SAYRA Cup (Season Champion 2019)

David, Diane, & Paul Mobley

50th Annual National Championship (New Bern, NC)

1.  Ken Whitt & Derek Hoar
2.  Eric Rasmussen
3.  Pete Thorn
4.  Paul Manis
5.  Jay Hood

North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC)

Canceled due to Hurricane Florence flooding

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Pete Thorn
  2. David Mobley
  3. Ken Whitt

Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)

1.  Pete Thorn
2.  Dave Gilbert

SAYRA Cup (Season Champion 2018)

Pete Thorn

National Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Pete Thorn & Ken Butler
  2. Ken Whitt
  3. Eric Rasmussen
  4. Butch Blanchard
  5. Arch Altman

North Carolina Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Ken Whitt
  2. Butch Blanchard
  3. Pete Thorn
  4. Jay Hood
  5. Arch Altman

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Pete Thorn
  2. Ken Whitt
  3. Eric Rasmussen
  4. David Mobley
  5. Arch Altman

Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)

  1. Ken Whitt
  2. Eric Rasmussen
  3. Pete Thorn
  4. Arch Altman
  5. Jay Hood

SAYRA Cup (Season Champion 2017)

Ken Whitt & Mike Maloney

Nationals (Lake Townsend, NC)

1.  Pete Thorn & D. Kelsey
2.  Wendell Gundlach (C)
3.  Ken Whitt
4.  Arch Altman
5.  Paul Nicholson

N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)

Cancelled due to Hurricane Matthew

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

1.  Pete Thorn & L. Brooks
2.  Arch Altman
3.  Jay Hood

Miller Time Regatta (Kerr Lake, NC)

1.  Pete Thorn
2.  Ken Whitt
3.  Jay Hood
4.  Paul Nicholson

SAYRA Cup (Season Champion 2016)

Pete Thorn & D. Kelsey

Nationals (Lake Townsend, NC)

  1. Pete Thorn & C. Peterson
  2. Ken Whitt
  3. Jim Heffernan (C)
  4. Eric Rasmussen
  5. Butch Blanchard

N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Pete Thorn & C. Peterson
  2. Butch Blanchard
  3. Jay Hood
  4. Tom Brake

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Pete Thorn & C. Peterson
  2. Ken Whitt
  3. David Mobley
  4. Paul Manis
  5. Pete Phillip

Miller Time Regatta (Jordan Lake, NC)

  1. Arch Altman & J. Stavely
  2. Jay Hood
  3. Paul Manis
  4. Eric Rasmussen
  5. Ken Whitt

SAYRA Cup (Season Champion 2015)

  1. Pete Thorn & C. Peterson

Nationals (New Bern, NC)

1.  Ken Whitt & Des Runyan
2. Pete Thorn
3. David Mobley
4. Jay Hood
5. Arch Altman

N. C. Championship (Lake Townsend, NC)

1.  Ken Whitt & Craig Wacaser
2.  Pete Thorn
3.  Arch Altman
4. Jay Hood

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

1.  David, Paul, & Diane Mobley
2.  Arch Altman
3.  Paul Manis
4.  Arnold Aiken

One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)

1. Paul & Cameron Manis
2. Ken Whitt
3. David Mobley
4. Arch Altman

SAYRA Cup (Season Champion 2014)

Ken Whitt & Craig Wacaser

Nationals (New Bern, NC)

1.  Pete Thorn & C. Peterson
2.  Butch Blanchard
3.  Ken Whitt
4.  Arch Altman
5.  Amy Grobin

N. C. Championship (Kerr Lake, NC)

1.  Arch Altman & J. Stavely
2.  David Mobley
3.  Pete Thorn
4.  Jay Hood
5.  Arnold Aiken   

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

1.  Pete Thorn & C. Wacaser
2.  Arch Altman
3.  Jay Hood

MillerTime Regatta (Jordan Lake, NC)

1. Ken Whitt & Craig Wacaser
2. Eric Rasmussen
3. Arch Altman
4. Pete Thorn
5. Paul Manis

SAYRA Cup (Season Champion 2013)

Pete Thorn & C. Peterson

Nationals (New Bern, NC)

1.  Ken Whitt & Des Runyan
2.  Butch Blanchard
3.  Pete Thorn
4.  David Mobley
5.  Arch Altman

N. C. Championship (Lake Townsend, NC)

1.   Pete Thorn & Leslie Lyon
2.  Arch Altman

Mid-Atlantic Districts (Belhaven, NC)

1.  Arch Altman  & Pete Thorn
2.  Jay Hood

One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)

1. Eric & Joleen Rasmussen
2. Ken Whitt
3. Paul Manis
4. Paul Nicholson
5. Chip Freund

SAYRA Cup (Season Champion 2012)

Ken Whitt & Craig Wacaser

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

1.  Butch Blanchard & Deb Walters
2.  Eric Rasmussen
3.  Ken Whitt
4.  Pete Thorn
5.  Doug Sherwood

N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)

1.  Butch Blanchard & Deb Walters
2.  Pete Thorn
3.  Ken Whitt
4.  Guy Statt
5.  Arnold Aiken

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

1.  Pete Thorn & D. Kelsey
2.  Ken Whitt
3.  Arch Altman

One-Day Regatta (Jordan Lake, NC)

1.  Grant
2.  Pete Thorn
3.  Paul Nicholson

SAYRA Cup (Season Champion 2011)

Butch Blanchard & Deb Walters

Nationals (Kerr Lake, NC)

1.  Ken Whitt & Des Runyan
2.  Pete Thorn
3.  Paul Manis
4.  Arch Altman
5.  Mike Roche

N. C. Championship (Lake Waccamaw, NC)

1.  Butch Blanchard & Deb Walters
2.  Ken Whitt
3.  Doug Sherwood
4.  Arch Altman
5.  Paul Manis

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

1.  Ken Whitt & Scott Dwyer
2.  Brian Tesar

SAYRA Cup (Season Champion 2010)

Ken Whitt & Scott Dwyer

Nationals (Oriental, NC)

  1. Butch Blanchard
  2. Ken Whitt
  3. Pete Thorn
  4. Eli Grobin
  5. Paul Nicholson

NC Championship (New Bern, NC)

  1. Pete Thorn & R. Weatherford
  2. Arnold Aiken

Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)

  1.  Arnold & Forrest Aiken

SAYRA Cup (Season Champion 2009)

Pete Thorn & Robert Weatherford

Nationals (Oriental, NC)

1.  Butch Blanchard & Deb Walters
2.  Ken Whitt
3.  Pete Thorn
4.  Arch Altman
5.  Greg Warren

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

1.  Pete Thorn & J. Vandermast
2. Butch Blanchard
3. Pat McArthur
4. Mike Butts
5. Eric Rasmussen

Mid-Atlantic Districts (Edenton Bay, NC)

  1. Ken Whitt & Des Runyan
  2. Pete Thorn
  3. Arch Altman
  4. Lawrence Miller
  5. Fran Louis

SAYRA Cup (Season Champion 2008)

Pete Thorn & Suzie Williamson

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

1.  Butch Blanchard & Deb Walters
2.  Ken Whitt
3.  Pat McArthur
4.  David Mobley
5.  Warren Ratley

NC Championship (Edenton Bay, NC)

  1. Ken Whitt & Des Runyan
  2. Wayne Ingersoll
  3. Pete Thorn

Mid-Atlantic Districts (New Bern, NC)

  1. Pete Thorn & David Schwartz
  2. Wayne Ingersoll
  3. Ken Whitt

SAYRA Cup (Season Champion 2007)

Ken Whitt & Des Runyan

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Ken Whitt & Des Runyan
  2. Pete Thorn
  3. Roy Rysdon
  4. Lawrence Miller
  5. Paul Nicholson

NC Championship (Kerr Lake, NC)

  1. Pete Thorn & D. Schwartz
  2. Roy Rysdon
  3. Paul Nicholson
  4. Arch Altman

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Ken Whitt & Des Runyan
  2. Pete Thorn
  3. Roy Rysdon

SAYRA Cup (Season Champion 2006)

Pete Thorn & David Schwartz

Nationals (Lake Norman, NC)

  1. Ken Whitt & Des Runyan
  2. Fran Louis
  3. Arch Altman
  4. Lawrence Miller

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. Butch Blanchard & D. Walters
  2. Ken Whitt
  3. Warren Ratley
  4. Lawrence Miller

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Roy Rysdon & Jillian Kempe
  2. Arch Altman
  3. Pete Thorn
  4. Lawrence Miller

SAYRA Cup (Season Champion 2005)

Ken Whitt & Des Runyan

Nationals (Oriental, NC)

  1. Ken Whitt & N. McKeeman
  2. Butch Blanchard
  3. Amy Grobin
  4. Pete Thorn
  5. David Mobley

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. Lawrence Miller & S. Heaton
  2. Pete Thorn
  3. David Mobley
  4. Ken Whitt

Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)

  1. Ken Whitt & Neil McKeeman
  2. Pete Thorn
  3. David Mobley

SAYRA Cup (Season Champion 2004)

Ken Whitt & Neil McKeeman

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. Ken Whitt
  3. David Mobley
  4. Pete Thorn
  5. Doug McCaig

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. Ken Whitt & N. McKeeman
  2. Pete Thorn
  3. David Mobley

Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)

  1. Pete Thorn & Rush Greenslade
  2. David Mobley
  3. Roy Rysdon
  4. David Lenat

SAYRA Cup (Season Champion 2003)

Pete Thorn & David Schwartz

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. David Mobley
  3. Ken Whitt
  4. Warren Ratley

NC Championship (Oriental, NC)

  1. David & Paul Mobley

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. Ken Whitt & Neil McKeeman
  2. Bob Macklen
  3. Roy Rysdon

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Pete Thorn & Judy Foxworth

NC Championship

  1. George Smart & Meg Wittman

Mid-Atlantic Districts

  1. George Smart

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1.  Butch Blanchard & Deb Walters

NC Championship (Edenton, NC)

  1. George Smart & Meg Wittman

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. George Smart & Meg Wittman

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters

NC Championship (Edenton, NC)

  1. George Smart & Meg Wittman
  2. Jim Elliott
  3. Robert Macklen

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. Robert Macklen
  3. Ivan Elliott
  4. Ken Whitt
  5. George Smart

NC Championship (Kerr Lake, NC)

  1. Lawrence Miller & John Gwyn

Mid-Atlantic Districts (Edenton, NC)

  1. Butch Blanchard & T. Dotson
  2. George Smart
  3. Pete Thorn

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. George Smart
  3. Ken Whitt
  4. Pete Thorn
  5. David Mobley

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Pete Thorn & Joey Sinreich
  2. Butch Blanchard
  3. George Smart
  4. Lawrence Miller
  5. David Permar

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. George Smart & Meg Wittman
  2. Ken Whitt
  3. Pete Thorn
  4. Lawrence Miller
  5. Donnie Holmes

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. Ken Whitt
  3. George Smart
  4. Pete Thorn
  5. Pat McArthur

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. George Smart & Lyn Baird
  2. David Permar
  3. Pete Thorn
  4. Ash Snider

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. George Smart & Lyn Baird
  2. Ken Whitt
  3. David Permar
  4. Pete Thorn
  5. David Mobley

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Ken Whitt & Neil McKeeman
  2. George Smart
  3. Pete Thorn
  4. Allen Chauvenet
  5. Pat McArthur

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. David & Sally Permar, & C. Russing
  2. Pete Thorn
  3. Allen Chauvenet
  4. Lawrence Miller
  5. Ken Whitt

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. George Smart
  3. Pete Thorn
  4. Robert Macklen
  5. Pat McArthur

Nationals (Oriental, NC)

  1. Pete Thorn & Ed Cooke
  2. Butch Blanchard
  3. David Permar
  4. Ken Whitt
  5. George Smart

NC Championship (Kerr Lake, NC)

  1. Ken Whitt & John Manifold
  2. George Smart
  3. Pete Thorn
  4. Donnie Holmes
  5. Robert Macklen

Mid-Atlantic Districts (Lake Townsend, NC)

  1. Pete Thorn & Ed Cooke
  2. Butch Blanchard
  3. Lawrence Miller
  4. Robert Macklen
  5. Leroy Webb

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Ron Walters
  2. George Smart
  3. Ken Whitt
  4. Pete Thorn
  5. Pat McArthur

NC Championship (Lake Townsend, NC)

  1. Ken Whitt & John Manifold
  2. Donnie Holmes
  3. Pat McArthur
  4. Robert Macklen
  5. Lawrence Miller

Mid-Atlantic Districts (Jordan Lake, NC)

  1. George Smart & Carson Gilbert
  2. Pete Thorn
  3. Jim Strickland
  4. Donnie Holmes
  5. Allen Chauvenet

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. George Smart & Carson Gilbert
  2. Butch Blanchard
  3. Ken Whitt
  4. Pete Thorn
  5. David Permar

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Ken Whitt & Marc Marschark
  2. George Smart
  3. Pete Thorn
  4. Butch Blanchard

Mid-Atlantic Districts (Falls Lake, NC)

  1. George Smart & Carson Gilbert
  2. Kim Decker
  3. Lawrence Miller
  4. Ken Whitt
  5. David Gilbert

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. Ken Whitt

NC Championship

  1. Butch Blanchard & Deb Walters

Mid-Atlantic Districts

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. Ken Whitt

Nationals (Oriental, NC)

  1. J. M. “Dick” & Cameron Coburn
  2. Ken Whitt
  3. George Smart
  4. Toby Wells
  5. Gilbert Vick

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

1st Butch Blanchard & Deb Walters

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. George Smart & B. Reid
  2. Ken Whitt

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. J. M. “Dick” & Cameron Coburn
  2. George Smart
  3. Toby Wells
  4. Butch Blanchard
  5. Bill Gilbert

NC Championship

  1. Toby Wells & Allen Smith
  2. Butch Blanchard
  3. George Smart
  4. Ken Whitt
  5. Matthew Fleming

Mid-Atlantic Districts (Sea Island, SC)

  1. Butch Blanchard & D. Walters
  2. George Smart
  3. Matthew Fleming
  4. Amy Grobin
  5. Toby Wells

Nationals (Oriental, NC)

  1. Toby Wells & Allen Smith
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. George Smart
  4. Butch Blanchard
  5. Alasdair McGregor

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & Deb Walters
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. George Smart
  4. Toby Wells
  5. Alasdair McGregor

Mid-Atlantic Districts (Alexandria, VA)

  1. Toby Wells & Butch Blanchard

Nationals (Oriental, NC)

  1. J. M. Coburn & Jess Coburn
  2. Butch Blanchard
  3. George Smart
  4. Pete Thorn
  5. Alasdair McGregor

NC Championship (Jordan Lake, NC)

  1. Butch Blanchard & Toby Wells
  2. George M. Smart
  3. Ken Whitt
  4. Peter A. Thorn
  5. Matthew Fleming

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. Butch Blanchard & D. Walters
  2. J. M. “Dick” & Jess Coburn
  3. George Smart
  4. Toby Wells
  5. Pete Thorn

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. George M. Smart & John Mattson
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. Alasdair McGregor
  4. James C. Chastain
  5. Peter A. Thorn

NC Championship (Jordan Lake, NC)

  1. John & Bev Manifold
  2. Matthew Fleming
  3. Peter Thorn
  4. Alasdair McGregor
  5. George Smart

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. J. M. “Dick” Coburn & Pat McArthur
  2. Butch Blanchard
  3. George Smart
  4. David Permar
  5. Robert Macklen

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. J. M. Coburn & Jess Coburn
  2. Robert S. Lamb
  3. George M. Smart
  4. Alasdair McGregor
  5. James C. Lamb

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. George Smart & John Mattson
  2. Jess Coburn
  3. H. C. “Butch” Blanchard
  4. Robert Lamb
  5. Jack Vereen

Mid-Atlantic Districts (Alexandria, VA)

  1. Robert & Patty Lamb
  2. George M. Smart
  3. Alasdair McGregor
  4. David Permar
  5. Robert P. Macklen

Nationals (Oriental, NC)

  1. J. M. Coburn & Jess Coburn
  2. Robert S. Lamb
  3. H. C. Blanchard
  4. George M. Smart
  5. Peter A. Thorn        

NC Championship

  1. Robert Lamb & Plymale

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. H. C. Blanchard & Debra Walters
  2. Robert Lamb
  3. J. M. “Dick” Coburn
  4. Fred Door
  5. David Permar

Nationals (Kerr Lake, NC)

  1. James Lamb & Ginger Howe
  2. H. C. Blanchard
  3. John Manifold
  4. James C. Chastain
  5. Robert S. Lamb        

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. Jess & Cam Coburn
  2. Ivan Elliot
  3. J. M. “Dick” Coburn
  4. George Smart
  5. H. C. Blanchard

Mid-Atlantic Districts (Oriental, NC)

  1. Robert  & Patty Lamb
  2. Ivan Elliott
  3. Amy Gilbert
  4. David Permar
  5. Allen Smith

Nationals (Oriental, NC)

  1. James C. & Will Lamb
  2. Tom Jones
  3. H. C. Blanchard
  4. Fred Door
  5. James C. Chastain        

NC Championship (Kerr Lake, NC)

  1. Robert & Patty Lamb
  2. James C. Chastain
  3. James Lamb
  4. Weldon Howe
  5. Tom Jones

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. James C. Lamb
  3. J. M. “Dick” Coburn
  4. Robert S. Lamb
  5. Jess Coburn

New England Districts (Lake Pontoosuk, MA)

  1. Tom Jones & J. Christ
  2. Tim Horseman
  3. Kirk Leslie
  4. Brooks Bridges
  5. Hanz Tanzer

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. H.C. Blanchard & M. Powell
  2. Ivan Elliott
  3. James C. Lamb
  4. Jess Coburn
  5. George M. Smart

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. H. C. Blanchard & M. Powell
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. Ivan Elliott
  4. Robert S. Lamb
  5. George Smart

Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. G. Robert Lee
  3. James C. Lamb
  4. H. C. Blanchard
  5. George Smart

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Jess Coburn & Cameron Coburn
  2. Ivan Elliott
  3. James C. Lamb
  4. H. C. Blanchard
  5. G. Robert Lee

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. James C. & Mary Ann Lamb
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. James L. Chastain
  4. G. Robert Lee
  5. Robert Eskridge

Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)

  1.  James & Robert Lamb
  2. G. Robert Lee
  3. H. C. Blanchard
  4. Ivan Elliott
  5. George Smart

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Robert L. Smith
  2. Martha Hanscom
  3. Hanz Tanzer
  4. D. R. Huges
  5. J. Rapoza

Nationals (Edenton, NC)

  1. James C. Lamb, III & Gil Vick
  2. Ivan Elliott
  3. H. C. Blanchard
  4. Charles Robinson
  5. Jim Strickland

NC Championship

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. David B. Gilbert
  3. George Smart
  4. Jim Strickland
  5. Marvin Pike

Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. David B. Gilbert
  3. J. M. “Dick” Coburn
  4. H. C. Blanchard
  5. Marvin Pike

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Charles Robinson
  2. Ron Baltz
  3. Jordalen
  4. Frank A. Hunt, Jr.
  5. Roger L. Gregg

Nationals (Falmouth, Mass)

  1. Francis Hunt & D. Van Hutten
  2. Joe Camilleri
  3. James C. Lamb
  4. Bruce Baltz
  5. David B. Gilbert

NC Championship

  1. Lamb, Lamb, & White
  2. George M. Smart
  3. Jim Clowers
  4. Jim Strickland
  5. Deke Tatersall

Mid-Atlantic Districts (Washington, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. H. C. Blanchard
  3. Gilbert Vick
  4. James C. Lamb
  5. George M. Smart

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Darryl Van Hutton
  2. James C. Lamb
  3. Keith Cassidy
  4. Joe Camilleri
  5. George M. Smart

Nationals (New Bern, NC)

  1. Frank Hunt, Jr. & David Vann
  2. Ivan Elliott
  3. Harry F. Layman
  4. J. M. “Dick” Coburn
  5. Roy Rysdon

NC Championship (Oriental, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. H. C. Blanchard
  3. George M. Smart
  4. Roy Rysdon
  5. Jake Barnhardt

Mid-Atlantic Districts (Lake Waccamaw, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. Harry F. Layman
  3. H. C. Blanchard
  4. Jess Coburn
  5. George M. Smart

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Joe Camilleri

Nationals (Falmouth, Mass)

  1. Frank Hunt, Jr., & D. Van Hutten
  2. Curtis Elmer
  3. David B. Gilbert
  4. Harry F. Layman
  5. Joe Camilleri

NC Championship (Lake Waccamaw, NC)

  1. H. C. Blanchard
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. Ivan Elliott
  4. Roy C. Rysdon

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. H. C. Blanchard
  2. Ivan Elliott
  3. Harry F. Layman
  4. Gilbert Vick
  5. Thomas D. Hayden

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Joe Camilleri
  2. Phil S. Robertson
  3. Frank A. Hunt, Jr.
  4. Robert L. Gregg
  5. S. Estes

Nationals (Lake Waccamaw, NC)     

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. H. C. Blanchard
  3. Curtis Elmer
  4. J. M. “Dick” Coburn
  5. Thomas D. Hayden

NC Championship (High Rock, NC)

  1. H. C. Blanchard
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. Ivan Elliott
  4. Roy C. Rysdon

Mid-Atlantic Districts (Kerr Lake, NC)

  1. Thomas D. Hayden
  2. H. C. Blanchard
  3. Herb Friedlander
  4. Hap Crowe
  5. Roy C. Rysdon

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Joe Camilleri
  2. H. C. Blanchard
  3. Phil S. Robertson
  4. Robert L. Gregg
  5. Frank A. Hunt, Jr.

Nationals (New Bern, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. Curtis Elmer
  3. Herbert Friedlander
  4. Thomas D. Hayden
  5. H. C. Blanchard

NC Championship (Oriental, NC)

  1. Thomas Hayden
  2. Curtis Elmer
  3. H. C. Blanchard
  4. J. M. “Dick” Coburn
  5. Gilbert Vick

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Roger L. Gregg
  2. Curtis Elmer
  3. Thomas D. Hayden
  4. G. Forth

Nationals (New Bern, NC)

  1. Ivan Elliott & Jack Vereen
  2. Curtis Elmer
  3. Herbert Friedlander
  4. Thomas D. Hayden
  5. H. C. Blanchard

NC Championship (Oriental, NC)

  1. Curtis Elmer
  2. Dick Coburn
  3. E. Y. “Chris” Stafford
  4. Herbert Friedlander
  5. Ivan Elliott

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Phil S. Robertson
  2. Roger L. Gregg
  3. Ben Seagraves
  4. Don Tofias
  5. Curtis Elmer

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. J. M. Coburn & Trudy Glass
  2. Ted Bowser
  3. N. C. “Hap” Crowe, Jr.
  4. John M. Poole, Jr.
  5. Herbert Friedlander

NC Championship (Oriental, NC)

  1. Curtis Elmer
  2. J. M. “Dick” Coburn
  3. N. C. “Hap” Crowe, Jr.
  4. Herbert Friedlander

New England Districts (Falmouth, MA)

  1. Phil S. Robinson
  2. Roger L. Gregg

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. Needham C. Crowe, Jr.
  2. John M. Poole, Jr.
  3. J. M. “Dick” Coburn
  4. Curtis Elmer
  5. Herbert Friedlander

Nationals (Lake Waccamaw, NC)

  1. J. M. Coburn & Bion Schulken
  2. Thomas P. Hayden
  3. W. Everett London, Jr.
  4. Curtis Elmer
  5. N. C. “Hap” Crowe, Jr.

Nationals (Lake Waccamaw, NC)                                

  1. N. C. “Hap” Crowe, Jr.
  2. John M. Poole, Jr.
  3. W. Everett London, Jr.

 

NOTE:   (C):  Authorized Charterer

Blanchard, Butch      15
Whitt, Ken                    8
Coburn, Dick                7
Thorn, Pete                  6
Elliott , Ivan                 3
Hunt, Frank                 3
Lamb, Jim                     3
Smart, George             2
Crowe, Hap                  2
Wells, Toby                  1
Coburn, Jess                1

Grand Slams (Winners of All T16 Class Association-Sanctioned Events in a Single Year)

H. C. “Butch” Blanchard (1991)

Pete Thorn (2016)

Scroll to Top